billegetőcankó
Actitis hypoleucos - Chevalier guignette
Identification
A billegetőcankó sötét, barnásszürke háta és felső farokfedői erős kontrasztot mutatnak a has fehér színével. A csőr hosszú és egyenes, nélkülözhetetlen szerszám az iszapban való táplálékkereséshez. A lábak zöldesszürkék. Pulzáló szárnycsapásokkal repül, közben jól kivehető fehér szárnycsíkja.
subspecific irányok monotypic species
idegen nevek
- Chevalier guignette,
- Andarríos chico,
- maçarico-das-rochas,
- Flussuferläufer,
- billegetőcankó,
- Oeverloper,
- Piro piro piccolo,
- drillsnäppa,
- Strandsnipe,
- kalužiačik malý,
- pisík obecný,
- Mudderklire,
- rantasipi,
- Gewone Ruiter,
- xivitona comuna,
- Lindastelkur,
- brodziec piskliwy,
- upes tilbīte,
- mali martinec,
- Перевозчик,
- Trinil pantai,
- イソシギ,
- 矶鹬,
- นกเด้าดิน,
- 磯鷸〔礬鷸〕,
Elofordulási helye
Az év nagy részében víz közeli helyeken található meg, a kisebb tavacskáktól egészen az elöntött területekig. Kedveli a tó és folyópartok menti erdős területeket és homokos partokat, de előfordul tengerpartokon is, pl.: mangroveerdőkben és lagúnákban. Eurázsia északi részén található fészkelő helyeikről több ezer kilométert is vonulhatnak dél-afrikai, indiai, délkelet-ázsiai és ausztráliai telelőhelyükig.
Dietdivat és a diéta
A sekély vízben gázolva vékony csőrével gerinctelenekre (rovarok, pókok, puhatestűek) vadászik. Ahol a közelben teheneket tartanak, ott a tehéntrágyában hemzsegő lárvák közül is csipeget. A billegetőcankó napjai nagy részét táplálkozással tölti, csak néha tart pihenőt illetve rendezgeti a tollát.
Reproduction fészkelő
A billegetőcankókra jellemző a násztánc, ez a tavaszi vonulás előtt és után is bekövetkezhet és a pár tagjai közti kapcsolat kialakulását szolgálja.
Ilyenkor a hím és a tojó együtt repül énekelve a víz fölött. A fészkelő helyen minden pár területet foglal a víz közelében, amit ezután védelmeznek. A territórium mérete változó, ahol bőséges a táplálék kb. 120 méterenként követik egymást a párok. A fészket mindig a víz közelébe rakják a földre, általában sűrű növényzet közé. Lehet egy sima gödör, de a gondosabb egyedek füvekkel, egyéb növényekkel bélelik. A tojó 3-5 tojást rak, ezek halványzöldek, vagy krémszínűek, barna pöttyökkel. Mindkét szülő kotlik, összesen 21-25 napig. Mikor a fiókák kikeltek, a szülők egy fészektől távolabb eső, ragadozóktól védett és táplálékban bő helyre viszik őket. A fiókák fészekhagyók, önállóan táplálkoznak, de a szülők vészkiáltására megdermednek. A család kb. 3 hétig van együtt, a hím kb. 12 nap múlva hagyja el a fészekaljat, a tojó 2 hét múlva követi. A fiókák ekkor már képesek megtenni az utat a telelőhelyig.Veszélyek - Védelem
IUCN kategóriái
közeli
nem sorolt
referenciák
- IOC World Bird List (v14.2), Gill, F and D Donsker (Eds). 2024-04-18.
- Birds of the World, The Cornell Lab of Ornithology
- xeno-canto, Sharing bird sounds from around the world,
más forrásokból
- Lúdalakúak
- Sarlósfecske-alakúak
- Orrszarvúmadár-alakúak
- Lappantyúalakúak
- Kazuáralakúak
- Lilealakúak
- Gólyaalakúak
- Egérmadár-alakúak
- Galambalakúak
- Szalakótaalakúak
- Kakukkalakúak
- Sólyomalakúak
- Tyúkalakúak
- Búváralakúak
- Darualakúak
- Verébalakúak
- Gödényalakúak
- Flamingóalakúak
- Harkályalakúak
- Vöcsökalakúak
- Viharmadár-alakúak
- Papagájalakúak
- Pusztaityúkalakúak
- Pingvinalakúak
- Bagolyalakúak
- Struccalakúak
- Tinamualakúak
- Trogonalakúak