északi búvár
Gavia stellata - Plongeon catmarin
Systematics
-
Rend:
Búváralakúak
-
Család:
Gaviidés
-
Genus:
Gavia
-
Species:
stellata
leíró
Méretei
- Hossz: 69 cm
- szárnyfesztávolság: 106 à 116 cm.
- tömeg: 1500 à 2460 g
Élettartama
24 év
Elterjedése
Identification
Az északi búvár vékony és törékeny madár, csőre enyhén felfelé hajlik. A hát és a váll sötét, a farok fekete, ami erős kontrasztban áll a has fehér színével. A hímek általában nagyobbak, csőrük erősebb, mint a tojóké. A nyak vastag, az orrlyukak keskenyek és megnyúltak, jól alkalmazkodtak a merüléshez.
Nászidőszakban a hát sötétbarna árnyalatú lesz, a fej és a nyak oldalsó része szürke. Jellemző a vörös torokfolt és a piros szem.
Télen nehezebb megkülönböztetni a többi búvárfajtól. Az arc és a nyak nagy része tiszta fehér, a hát sötét és fehéren pettyezett.
subspecific irányok monotypic species
idegen nevek
- Plongeon catmarin,
- Colimbo chico,
- mobelha-pequena,
- Sterntaucher,
- északi búvár,
- Roodkeelduiker,
- Strolaga minore,
- smålom,
- Smålom,
- potáplica malá,
- potáplice malá,
- Rødstrubet Lom,
- kaakkuri,
- calàbria petita,
- Lómur,
- nur rdzawoszyi,
- brūnkakla gārgale,
- rdečegrli slapnik,
- Краснозобая гагара,
- アビ,
- 红喉潜鸟,
- 紅喉潛鳥,
hang ének és kiabálva
Elofordulási helye
Édesvizeknél fordul elő, a nyílt mocsarakat kedveli, de bármilyen vízfelületen megtalálható. Gyakran költ kis tavacskáknál. Télen a védettebb partok mellett marad, ekkor alkalomszerűen kimerészkedik a szárazföldre is.
Behaviour jellemvonások
Annak ellenére, hogy kényelmetlenül érzi magát a szárazföldön, nagy területeket bejárhat. Ha zavarják, fiókáival együtt útra kel és más tavat keres.
A madarak általában a vízen tartózkodnak és együtt táplálkoznak. Ekkor felléphet köztük némi agresszió, de ez sosem komoly. Az északi búvár tapasztalt úszó, jól alkalmazkodott a vízi élethez. Halakat fogyaszt, melyeket a víz alá merülve üldöz és kap el. Egy merülés 90 másodpercig is eltarthat, ezalatt több 100 métert haladhat és 10 méter mélyre is lehatolhat!
Az éjszakát is inkább a vízen tölti, kivéve a szaporodási időszakot.
Röpte
Nagy szárnyfesztávolsága lehetővé teszi számára a gyors és könnyű felszállást.
Dietdivat és a diéta
Kígyószerű, erős nyakával és hegyes csőrével kitűnően alkalmazkodott ahhoz, hogy a víz alá merülve kapja el fő táplálékát, a halakat.
Reproduction fészkelő
Monogám madár. A párok folyamatosan kapcsolatban állnak egymással, a telet is együtt töltik. Tavasszal ugyan azt a territóriumot, sőt, sokszor ugyan azt a fészket foglalják vissza! A nász alatt a hím és a tojó körberepülik a fészkelő helyüket miközben jellegzetes „duettet" adnak, belemártják csőrüket a vízbe, illetve együtt merülnek a víz alá.
A fészek helyét a hím választja ki, ez mindig a víz közelében van. A fészek egyszerű, vízinövényekből és mohából építik, kis mélységű, teknő alakú. Több pár kisebb kolóniát alkothat, ez főleg akkor jellemző, ha a táplálkozó helyek mellett kevés a költésre megfelelő vízfelület.
A tojó májusban 1-3, (általában 2) tojást rak, ezek olajzöld színűek, barna-fekete mintával. A költés kb. 27 napig tart és inkább a tojóra hárul, de a hím is kiveszi belőle a részét. A fiókák 2-3 hétig idejük nagy részét úszkálással töltik, miközben mindkét szülő eteti őket. A teljes tollazat a 7. hét végére alakul ki.
Veszélyek - Védelem
IUCN kategóriái
közeli
nem sorolt
Az utóbbi 20 évben egész Európában csökkent a számuk. Élőhelyének és fészkelő helyeinek eltűnése és átalakítása - a vizes élőhelyek lecsapolása, a halak számának csökkenése, a vizek szennyezése és zsákmányai szennyezettsége jelentik a főbb veszélyforrásokat.
referenciák
- IOC World Bird List (v14.1), Gill, F and D Donsker (Eds). 2024-04-18.
más forrásokból
- Lúdalakúak
- Sarlósfecske-alakúak
- Orrszarvúmadár-alakúak
- Lappantyúalakúak
- Kazuáralakúak
- Lilealakúak
- Gólyaalakúak
- Egérmadár-alakúak
- Galambalakúak
- Szalakótaalakúak
- Kakukkalakúak
- Sólyomalakúak
- Tyúkalakúak
- Búváralakúak
- Darualakúak
- Verébalakúak
- Gödényalakúak
- Flamingóalakúak
- Harkályalakúak
- Vöcsökalakúak
- Viharmadár-alakúak
- Papagájalakúak
- Pusztaityúkalakúak
- Pingvinalakúak
- Bagolyalakúak
- Struccalakúak
- Tinamualakúak
- Trogonalakúak